Beste Sokah-leden en –sympathisanten,

Er doen de jongste tijd een aantal geruchten de ronde waarin de naam van onze club opduikt. Daarom willen wij de Sokah-leden en -sympathisanten onze (objectieve) versie van de feiten geven.

Eind vorig jaar en begin dit jaar werd de kalender van de play-offs in Superdivisie in twee tijden opgemaakt zoals dat al een paar decennia gebeurt. Dit wil zeggen in functie van de internationale tornooien waaraan de spelers deelnemen. Iedereen ging akkoord, ook de voorzitter van Nodo. Na enkele gelijke spelen zag Nodo zijn titelkansen slinken en stuurde een aangetekend schrijven naar de KBTTB. Als de kalender behouden bleef, gaf Nodo forfait voor de wedstrijden tegen Sokah. Het was hen een doorn in het oog dat wij na onze duels tegen Nodo nog twee keer tegen Diest moesten spelen. Die matchen moesten vervroegd worden. Eind februari besliste de Raad van Bestuur van de KBTTB dat de kalender reglementair was opgemaakt. Begin april, anderhalve maand na de beslissing van de Raad van Bestuur, stuurde het Sportcomité van de KBTTB een aangetekend schrijven waarin ons het dubbele forfait van Nodo werd gemeld. De officiële bekrachtiging van het forfait voor beide wedstrijden. Wij hebben dat toen dan ook aan onze spelers gemeld en Cazuo Matsumoto, die met tendinitis aan de schouder sukkelde, een paar wedstrijden laten rusten. Dat we die matchen gelijkspeelden in plaats van wonnen, was niet zo erg. Intussen speelde er iets anders. Nodo was van oordeel dat onze Franse sterspeler Stéphane Ouaiche niet meer mocht aantreden, omdat hij twee wedstrijden in Griekenland had gespeeld, en vroeg dat de Transfercommissie van de VTTL (de Vlaamse vleugel die hiervoor bevoegd is) een onderzoek zou instellen. Ouaiche deed dit met de nadrukkelijke toestemming van onze teammanager Marc Gijs, die tevens secretaris-generaal is van de VTTL en de reglementenkenner bij uitstek. Voor de volledigheid: Virton, in onze ogen de enige concurrent die ons restte voor de titel, heeft ook een speler die in drie landen speelt. Monday Merotohun speelde in Frankrijk, Zweden en België. Laat ook duidelijk zijn dat dit niets bijzonders is. Het is een praktijk die in de meeste Europese landen van kracht is. Dus onder andere in Frankrijk, Zweden en Griekenland. Het zou ook bijzonder vreemd zijn dat een speler tijdens een seizoen plots niet meer speelgerechtigd zou zijn. Het reglement van de KBTTB stelt duidelijk dat een ploeg (tot en met in provinciale) slechts één speler mag opstellen die ook in het buitenland actief is, zodat twee of drie spelers altijd exclusief in eigen land moeten aantreden. Er zou een probleem zijn als twee of drie spelers in meerdere landen zouden spelen, want dit maakt de keuzemogelijkheden groter. Of die ene speler in één of meerdere landen speelt, maakt totaal geen verschil. In Frankrijk wordt spelers toegestaan in twee of meer landen aan te treden na een uitspraak van een burgerlijke rechtbank! De Transfercommissie liet weten dat dit ook hier volgens de reglementen niet verboden was. Nodo diende tegen deze uitspraak een klacht in bij de Tuchtcommissie. De bondsprocureur was van oordeel dat het reglement ruim en strikt kan worden geïnterpreteerd, maar koos voor de strikte interpretatie en vond dat Nodo een punt had. De dag nadien verstuurde Nodo een aangetekend schrijven naar de bond (niet naar ons) om te melden dat het toch wilde spelen: vanwege “de gewijzigde omstandigheden”. Enkele dagen later (de dag voor 1 mei) ontvingen wij een nieuw schrijven van de bond waarin het forfait van Nodo herhaald werd, met de reglementair voorziene sanctie eraan toegevoegd: degradatie uit Superdivisie. De maandag na het verlengde weekeinde van 1 mei kregen we van het Sportcomité echter een nieuw aangetekend schrijven, om te melden dat de wedstrijden moesten gespeeld worden. Weliswaar onder voorbehoud. Wellicht een wereldprimeur in de sportgeschiedenis. Diezelfde dag geraakte ook bekend dat volgens de Tuchtcommissie Ouaiche niet meer mocht spelen. Een beslissing die volgens ons gemotiveerd werd door de regels van de VTTL en de KBTTB door elkaar te husselen en verkeerd te gebruiken én bol staat van de procedurefouten. Ook heeft onze secretaris, de enige die reglementair op de hoogte moet worden gesteld, niets ontvangen. Hoe dan ook, wij hadden nog slechts vier dagen om onze spelers alsnog op te trommelen voor de match van zaterdag 9 mei bij Nodo. Intussen waren we in beroep gegaan tegen de uitspraak van de Tuchtcommissie, onder voorbehoud van kennis van de juiste tekst van de uitspraak, zodat de schorsing van Ouaiche werd opgeschort. Desondanks probeerden bestuur, sponsor en coach van Nodo de scheidsrechters te intimideren opdat ze onze Fransman niet zouden laten spelen. Ouaiche speelde wél in Ekeren (Nodo) en het werd 3-3. Een fraai resultaat waar we heel tevreden mee waren. In de reguliere competitie hadden we van Nodo in eigen huis gewonnen, zodat we mogen zeggen dat Sokah de betere ploeg heeft. Vooral ook omdat we deze competitie slechts één keer verloren, toen Kilomo Vitta bovendien geblesseerd uitviel. Er was natuurlijk ook nog de return van woensdag 13 mei tegen Nodo, waarin we hoe dan ook aan een punt voldoende hadden om virtueel op kop te blijven. Twee van onze basisspelers (Ouaiche en Zhang) konden echter niet aantreden, omdat ze, in de wetenschap van het officiële forfait, andere verplichtingen (Ouaiche engageerde zich voor het spelen van een demonstratietornooi in de buurt van Reims, Zhang had zijn werkgever laten weten beschikbaar te zijn en kreeg geen vrije dag meer) waren aangegaan. Ondanks een verzwakte ploeg, met bovendien een geblesseerde Le Guen (die moest spelen om aan drie spelers te komen) kwamen we heel dicht bij een gelijkspel. Twee wedstrijden gingen echter in de vijfde set met twee punten verschil verloren, zodat het 1-4 werd (nadien speelde Matsumoto zijn laatste match niet meer). Het staat nagenoeg vast dat we met Ouaiche, die in de twee matchen tegen Nodo al zijn matchen won, altijd minimaal een gelijkspel hadden geboekt. Het is ondenkbaar dat het onsportieve gedrag van Nodo hen de overwinning kan opleveren. Wij hadden dus vooraf klacht ingediend tegen de beslissing om de wedstrijden onder voorbehoud te laten doorgaan. Als deze gang van zaken aanvaard wordt, bestaat er geen forfait meer. Dan kan elke ploeg voortaan forfait geven en enkele dagen voordien op die beslissing terugkomen en de tegenstander in moeilijkheden brengen. Zoals met Sokah gebeurde. Een héél gevaarlijk precedent, want dan kan je voortaan na een forfait een uur voor de match melden, aan de bond dan nog en niét aan je tegenstander, dat je toch nog komt opdagen. Wij behouden tot nader order alle vertrouwen in de rechtspraak van de VTTL en de KBTTB en zijn rotsvast overtuigd dat we in beide zaken het gelijk aan onze kant hebben. Het jammere resultaat van dit alles is wél dat slechts over enkele weken zal bekend worden wie kampioen wordt en dit door één of ander comité in plaats van achter de tafeltennistafel zal worden beslist.

François Colin,
Voorzitter Sokah

 

U bevindt zich hier: Home Nieuwsoverzicht Beste Sokah-leden en –sympathisanten,